Pod patronatem galerii Shnooreck: wystawa fotografii „Przemiana” Marcina Zimnala pokazuje 10 lat wielkich zmian w centrum Katowic. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 27 listopada, w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach.

Centrum Katowic to miejsce, które bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Autor pokazuje dekadę życia stolicy województwa śląskiego w procesie tej zmiany, przebudowy, modernizacji, burzenia i tworzenia, głębokich wykopów, objazdów i innych utrudnień. W czasie zawieszenia między pięknymi wizualizacjami a często nie dorównującą im rzeczywistością. Interesuje mnie moment przepoczwarzenia, bałagan powstający pomiędzy starym i nowym. Na zdjęciach zdecydowanie więcej jest tego starego, bo z perspektywy czasu ciekawsze wydają się ujęcia tego, czego już nie ma.

Prezentowane zdjęcia Katowic powstały w latach 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy.

To dobry moment na pokazanie tych zdjęć właśnie w Tychach, które mają przed sobą własną, choć zupełnie inną, przemianę śródmieścia. Przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, trwa dyskusja o nowym centrum. Może warto uważnie spojrzeć na sąsiednie miasto i zastanowić się, co udało się, a co poszło nie tak i czy te doświadczenia da się wykorzystać we własnych planach.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Fotografie będzie można oglądać do 8 stycznia 2024, wstęp jest wolny. Już teraz można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Wystawie towarzyszy drukowany katalog z wybranymi zdjęciami, który będzie można otrzymać podczas wernisażu.

Organizatorzy wystawy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Partnerzy: Tychy Press Photo i galeria Shnooreck. SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy alei Niepodległości 188.

Zdjęcie na plakacie: Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego – szyb „Warszawa II” dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice”, 2012 rok.