Galeria Shnooreck i Park Śląski w Chorzowie zapraszają w sobotę, 24 sierpnia, na wystawę fotografii Marcina Zimnala pod tytułem „Gdzie nas nie ma”. Autor pokaże zdjęcia będące interpretacją znanego powiedzenia, że dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Wiadomo, że trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu, a samochody na drugim pasie jadą szybciej.
Zgodnie z ideą galerii Shnooreck będzie to wystawa typu pop-up, czyli pojawiam się i znikam – ekspozycja potrwa od 16.00 do 18.00, tylko dwie godziny! To wernisaż, oprowadzanie autorskie i finisaż w jednym.
Odwiedzamy różne miejsca, jesteśmy tam tylko przez chwilę, patrzymy okiem turysty, gościa wpadającego z wizytą, który za chwilę jest już gdzie indziej. Z wyjazdów przywozimy pamiątkowe zdjęcia, dowody świetnie spędzonego czasu i zdobytych punktów na mapie, źródło lajków w social mediach. Krzywe amsterdamskie kamienice ciekawie wyglądają na zdjęciach, ale czy wygodnie się w nich mieszka? W Bieszczadach rozkoszujemy się dzwoniącą w uszach ciszą, zazdroszcząc lokalsom, a nasi gospodarze może chętnie przenieśliby się do centrum metropolii, aby korzystać z jej udogodnień. Bo przecież… dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Raj jest tuż za rogiem, jak w tytule powieści Maria Vargasa Llosy.
Na wystawie urokliwe widoczki, tradycyjne landszafty wakacyjne, zostają zakłócone niepokojącymi oznakami codzienności. W tatrzański pejzaż wlatuje śmigłowiec TOPR, w pobliżu luksusowego sklepu w Neapolu leży sterta śmieci, a zdjęcie znad słonecznego Bałtyku jest zatytułowane „Upadek Ikara”. Będzie można zobaczyć fotografie z lat 2011-2024, część z nich pierwszy raz zostanie pokazana publicznie.
Marcin Zimnal realizuje długoterminowe projekty dokumentalne, najwięcej uwagi poświęca Parkowi Śląskiemu. Przez 21 lat współtworzył Tychy Press Photo, prezes Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, autor 4 wystaw indywidualnych i uczestnik wielu zbiorowych, w tym sześciokrotnie Śląskiej Fotografii Prasowej w Katowicach. Na Facebooku prowadzi stronę Śląski Central Park.
Wstęp wolny, w razie niesprzyjającej pogody organizator zastrzega sobie prawo odwołania wydarzenia.
Jak trafić? Świątynia Petrycha znajduje się w pobliżu Alei Gwiazd, na odcinku między Dużym Kręgiem Tanecznym a Planetarium Śląskim, na północ od budowanego kąpieliska Fala. Dojście z parkingu przy centrum handlowym AKS (płatny) zajmuje ok. 23 minut, z przystanku tramwajowego „Park Śląski Wejście Główne” około 17 minut.
Dołącz już dziś do wydarzenia na Facebooku.